Výpočet BMI (indexu tělesné hmotnosti)
Index BMI (Body mass index) značí parametr používaný k posouzení tělesné stavby člověka. Index tělesné hmotnosti ovlivňuje vaši náchylnost k různým civilizačním chorobám a do jisté míry také ukazuje stupeň vašeho zdraví.
Index BMI se spočítá podle jednoduchého vzorečku:
hmotnost (kg)/výška na druhou (m)
Vyjde vám číslo BMI Indexu. Co to však pro vás znamená? Připravili jsme pro vás pár rad a doporučení, podle kterých si můžete udělat obrázek o tom, jak na tom jste. Stačí zadat pouze vaši hmotnost a výšku.
Kalkulačka BMI
Co to pro Vás znamená?
BMI nižší než 18,5 již značí podváhu, vaše váha je tedy příliš nízká. S takto nízkou hodnotou BMI jste náchylnější k různým druhům onemocnění a zdravotních problémů. Problémy s podváhou bývají někdy také zapříčiněny neodhalenými chorobami, proto je dobré vždy vyhledat lékaře, jehož prohlídka by měla odhalit případné problémy. Mohly by se vyskytnout problémy se slinivkou břišní nebo štítnou žlázou. Dalším důvodem nízkého indexu hmotnosti BMI mohou být časté stresové situace.
Co se s tím dá dělat?
Možností, jak se vypořádat s nízkým koeficientem BMI je několik. Jedním z nich je úprava jídelníčku, abyste nabrali svalovou hmotu. Sestavit správný jídelníček přesně na vaši postavu však není jednoduché, můžete však využít služby výživového poradce, který vám sestaví jídelníček na míru.
Druhým velice účinným prostředkem je cvičení. S nabíráním svalové hmoty bude vzrůstat i váš tělesný index, až se dostane do přijatelnějších mezí, tedy nad 18,5. Vyzkoušejte některé ze specializovaných programů Fitnessie, které vám mohou pomoci k odstranění případných potíží - program Nabrání svalové hmoty, nebo Kruhový trénink.
Vhodné cvičební programy
Co to pro Vás znamená?
Máte ideální index BMI. Netrpíte tedy ani podváhou ani nadváhou. Zdravotní rizika spojená s tělesným indexem vám v současné době nehrozí. Snažte se jen udržet ideální váhu, dodávat tělu hodně vitamínů a minerálů, které potřebuje.
Co se s tím dá dělat?
Ideální index hmotnosti BMI však nevypovídá nic o vaší postavě. Pokud s ní nejste spokojeni, nenechte se ukolébat příjemnou statistikou tělesného indexu a vyzkoušejte některý z programů Fitnessie zaměřených na zlepší fyzické kondice, tvarování postavy a zejména na zdravé stravování. Cílem programů je, abyste se cítili dobře a zdravě.
Pro tento index hmotnosti se doporučuje zejména jóga, cvičení na břicho a zadek, p-class a kruhový trénink.
Vhodné cvičební programy
Co to pro Vás znamená?
Pokud máte index BMI do 30, je to ještě nadváha. Pokud se však váš tělesný index pohybuje v rozpětí 30-35 je to již mírná obezita. V obou případech je však ohrožení téměř totožné. S tímto zvýšeným indexem hmotnosti BMI jste ohrožování civilizačními chorobami – kardiovaskulární problémy, štítná žláza, krevní tlak, bolesti zad a celého pohybového aparátu. Často k těmto problémům také napomáhá stres. Při zvýšeném indexu BMI také mnoho lidí trpí zadýcháváním a stresující situací, kdy nestačí např. svému dítěti, které jim lehce utíká.
Co se s tím dá dělat?
Zvýšený index BMI by měl být iniciátorem toho, abychom s naším tělem něco dělali. Možností je více. Mezi nejúčinnější patří úprava jídelníčku. Se sestavením správného jídelníčku s ohledem k našim dispozicím může pomoci výživový specialista, který vám navrhne jídelníček na míru.
Další možností je cvičení. Pravidelný pohyb je téměř zázračným lékem. Pokud si nejste jisti různými cviky nebo jejich efekty, vyzkoušejte některé ze specializovaných programů Fitnessie zaměřujících se na redukci hmotnosti, zlepšení fyzické kondice a tvarování postavy. Pro tento zvýšený tělesný index BMI lze konkrétně doporučit: jógu, cvičení zdravá záda, rehabilitační cvičení nebo cvičení pevné břicho a zadek.
Vhodné cvičební programy
Co to pro Vás znamená?
Index BMI do 40 je řazen ještě mezi střední obezitu, tělesný index nad 40 je však již alarmující. Obě dvě kategorie indexu hmotnosti BMI jsou však pro vás rizikové a není radno si s tím zahrávat. Kromě civilizačních chorob, rakoviny a poruch plodnosti jste také ohroženi selháním celého pohybového aparátu; vysoká hmotnost nadměrně zatěžuje vaše klouby, kyčle.
Co se s tím dá dělat?
Tělesný index pohybující se v těchto rozmezích by vás měl donutit zajít za lékařem na podrobné vyšetření, které by určilo, co je příčinou obezity. Při tomto indexu BMI již nelze ani efektivně cvičit, protože by to vaše kyčle a klouby nemusely vydržet. Můžete však využít odborný dohled fyzioteraputa a vyzkoušet speciální programy na míru – například chození v lese, kdy se pomalá chůze střídá se svižnou, lehké šlapání na kole nebo aquaaerobik.
Další možností je úprava jídelníčku, který si můžete nechat sestavit přesně na míru od výživového poradce. Správná životospráva a odstranění zbytečného přejídání a přemíry tuků je vhodnou cestou k tomu, abyste se zbavili obezity, zlepšili svůj zdravotní stav a předešli možným komplikacím spojených s vysokým tělesným indexem BMI.
Vhodné cvičební programy
Vypočítaný index tělesné hmotnosti (BMI) slouží pouze k orientačnímu posouzení vaše aktuálního stavu. Sportovci a kulturisté budou mít jiné parametry než lidé se sedavým zaměstnáním. Hranice BMI indexu se také liší podle ras. K přesnějšímu vyhodnocení BMI je potřeba znát více parametrů, které pomohou vykreslit konečný obraz vaší tělesné stavby (množství tělesného tuku, svalové hmoty, tělesné vody, obvod pasu atd.)
Přesné vyhodnocení poskytuje speciální váha Tanita. Přijďte se k nám nechat změřit a zjistit tak, jakou máte tělesnou konstituci.